Крф по големина е втор од седумте јонски острови. Познат е по смарагдните заливи, кристално чистото море, луксузните хотели, убавите плажи опкружени со зеленило. Според грчката митологија, островот го добил името по ќерката на Асоп, бог на истоимената река, нимфата Керкира, која ја грабнал Посејдон. 

Долгата и турбулентна историја на Крф придонесува овој остров да има интригантен, шармантен, а понекогаш и мистичен карактер. Величествениот, зелен Крф, (Kerkyra), e хомеровата “прекрасна и богата земја”. Планините доминираат во западниот дел на островот и таму обалата е стрмна и драматична, додека внатрешноста е пространство на спокојна природа. Останатиот дел од островот изобилува со навистина прекрасни плажи од секаков вид.

Градот Крф бил седиште на европското учење уште во раните денови на модерна Грција. Жителите на Крф од дамнешни вемиња воспоставиле културни институции како што се библиотеки и центри за учење. Тие до денешен ден се горди на овие свои културни и интелектуални корени. Ова наследство, денес е видливо преку одличните музеи и богатиот културен живот, па се до врвната кујна под влијание на италијанската. Главниот град Крф е еден од најубавите градови во Грција. Сместен е на источното крајбрежје.
Островот располага со преубави песочни плажи, со кристално чиста вода, хотели, ресторани и места кои со својата убавина ќе ви овозможат незаборавни мигови со вашите најблиски. 
На Крф има безброј опции за сместување – хотели со 5 ѕвезди, приватни вили, студија и апартмани кои најчесто се веќе однапред резервирани.

Мораитика се наоѓа на источниот брег на островот Крф на 20 км од главниот град Крф, обиколена со кристално тиркизно море покрај најубавата песочна плажа на овој дел од островот. Плажата е идеална за пливање, постепено се продлабочува, водата е топла и идеална е за деца. Во рамките на блискиот хотелски комплекс Месонги бич е нуркачкиот клуб каде може да се запишете како на почетнички така и на напреден курс по нуркање. За кратка екскурзија ви преорачуваме секако да ја посетите блиската плажа Агиос Јанис и искористете ја можноста за забава во најпосетуваниот Забавен парк на вода (Aqualand) во Грција кој се наоѓа во внатрешноста, на 6 км од главниот град. (има сопствени автобуси низ целиот остров).

Moraitika is placed on the east coast on the Corfu island 20 kilometers  from the main capital Corfu. It is surrounded with crystal turquoise sea near the most beautiful sand beach on this part of the island. The beach is ideal for swimming, and it’s not deep. The water is hot and it is ideal for children.  There can also be found the hotel complex Mesongi beach which has scuba diving club and visitors can join the beginner course or the moderate one. Also know beach on this island is Agios Ianos where can be found the famous Aqualand.

 

 Villa Maria

Се наоѓа на 50м од плажа на одлична локација со убав двор. Вилата е комплетно реновирана во 2014. Располага со студија и бунгалови. Двокреветните студија се опремени со сопствено купатило со туш, мини кујна, клима, ТВ и WiFi интерент. Бунгаловите се за 4 лица, имаат една или две спални,опремени со кујна, купатило, клима,ТВ, WiFi интерент, идеални за семејства.

It’s placed on 50m from the beach on excellent location with a beautiful garden. The property is completely renovated in 2014. It has studios and bungalows. The two bed studios are equipped with it’s own bathroom with shower, mini kitchen, air conditioner, TV and WiFi internet. The bungalows are for 4 persons and they have one or two bedrooms. They are equipped with kitchen, bathroom, TV, WiFi internet, ideal for families.

krf Maria apartmani19 300x199 Corfu Island  Moraitika krf Maria studia 8 300x199 Corfu Island  Moraitika krf Maria apartmani3 300x199 Corfu Island  Moraitika

 

 Villa Corfiota, Moraitika

Оваа атрактивна вила е сместена во прекрасна градина и на само 100m плажа и 150m од главната улица во Мораитика. Вилата е комплетно реновирана во 2014. Располага со комфорни двокреветни студија, целосно опремен со бања/туш, мала кујна, WiFi интерент, тераса со поглед на море. 

This attractive villa is places in a beautiful garden and it’s distanced 100 meters from the beach and 150 meters from the main street in Moraitika. The villa is completely renovated in 2014. It has comfy two bed studios completely equipped with bathroom with shower, little kitchen, WiFi internet. The balcony has sea view.

krF vila corfiota1 300x199 Corfu Island  Moraitika krF vila corfiota5 300x199 Corfu Island  Moraitika krF vila corfiota9 300x199 Corfu Island  Moraitika

 

 

Villa Fondas, Moraitika

Fondas студијата се лоцирирани на само 150м од плажа и 15км од главниот град Керкира. Студијата се обиколени со прекрасни градини, паркинг место и интернет. Сите студија се опремени со тоалет, мала кујна, фрижидер, кафемат, и клима.

 The Fondas studios are places on 150 meters from the beach and 15 kilometers from the capital city Kerkira. The studios are surrounded with beautiful gardens, parking place and internet. All studios are equipped with toilet, little kitchen, fridge, coffee machine and air conditioner.

corfu fondas 1 Corfu Island  Moraitika corfu fondas 2 Corfu Island  Moraitika corfu fondas 3 Corfu Island  Moraitika

Price list :

 

Time

Nights

Villa Fondas
20% discount

Villa Maria

Villa Corfiota

1/2 studio

1/3 и 1/4 studio

1/2 studio

Apartment

1/2 studio

13.06.15

22.06.15

9

159€  
127€

169€

159€

159€

159€

22.06.15

01.07.15

9

169€

179€

169€

169€

169€

01.07.15

10.07.15

9

175€

185€

179€

179€

179€

10.07.15

19.07.15

9

195€

205

199€

199€

199€

19.07.15

28.07.15

9

210€

220€

219€

219€

219€

28.07.15

06.08.15

9

215€

225€

225€

225€

225€

06.08.15

15.08.15

9

215€

225€

225€

225€

225€

15.08.15

24.08.15

9

215€

225€

225€

225€

225€

24.08.15

02.09.15

9

195€

205€

195€

195€

195€

02.09.15

11.09.15

9

149€

159€

149€

149€

149€

11.09.15

20.09.15

9

140€

150€

140€

140€

140€

 

Villa Bella Grecia, Moraitika

Лоцирана е во Мараитика на околу 7 мин од плажа.

The villa is on 7 minutes from the beach and it offers standard studio rooms.

36213 L 300x180 Corfu Island  Moraitika 36215 L 300x180 Corfu Island  Moraitika 36221 L 300x180 Corfu Island  Moraitika 36225 L 300x240 Corfu Island  Moraitika

Price list :

Screenshot 1138 Corfu Island  Moraitika

 

Screenshot 220 Corfu Island  Moraitika

 

Screenshot 313 Corfu Island  Moraitika

Be a Friend, Share!