ИОС 2015

(12 дена – 9/10 ноќевања во вила/ хотел 2**/3** + автобус + брод + трансфер)

 

Иос е најпопуларниот и најјужниот остров од групата Киклади oпкружен со островите Наксос, Парос, Анафи и Санторини, кој се наоѓа на површина од околу 108км2, должина околу 17км и ширина 7,5км, популарен помеѓу младите заради бурниот ноќен живот и преубавите плажи. Островот ИОС како и сите кикладски острови има медитеранска клима. Најтопли денови во годината се во месец јули и август со максимална температура до 30 целзиусови степени. Центарот на сите случувања е главниот град Хорa. Островот плени со својата убавина и историја, во комбинација со луди журки и забави, со тоа што целосно го оправдува името “Грчка Ибица ”. Ако може да се опишесо три неодоливи збора тие би биле: плажа, журка и дружење. Сето ова потсетува на целосна релаксација и уживање во хедонизам. Ова колективно лудило, турбо забава и мир на умот сите не остави без премногу размислување. Проверете дали тоа е навистина она што за Иос се зборува… Комбинација на релаксација и забава!? Денот и ноќта немаат крај!!! Ослободете ја вашата  енергија!!!!! Сè е дозволено!!!!!

На островот има голем број на плажи. Една од најстарите и најпопуларните плажи е Mylopotas,  која е меѓу најубавите плажи на Егејското Море. Постојат многу плажи на Иос, за кои ќе помислите дека сте го доживеале рајот на земјата. Тие се покриени со прашкаст бел песок, кој се прелева во кристално сино море. Сепак, постојат многу убави плажи, меѓу кои најпопуларни се Mylopotas, Manganari, Jialos , Koubaras и Agia Teodot .

Има многу други нешта кој што може само да се прераскажат, кој што со пишани зборови тешко се пренесуваат, токму затоа спакувајте ги куферите за одмор кој ке го доживеете, а потоа многу лесно ќе го прераскажете.

 

01 ден-Скопје-Атина (пристанисте Рафина)

Состанок во 15.00 часот на паркинг пред хотел Холидеј Ин. Тргнување од Скопје во 15.30 часот.Патот води преку граничен премин Богородица/Евзони време за гранични формалности и попатни паузи.

02 ден -Атина (Рафина) – Иос (брод)

Пристигнување во Рафина во раните утрински часови. Поаѓање (пловење) за Иос со брод BLUE STAR во 07.40 часот. Пристигнување на Иос во 15.00 часот. Трансфер до вила/хотел, сместување. Слободно попладне. Ноќевање.

02 ден – 10 ден Иос - Почеток на еден нов необичен ритам на живот. Летото е препознатливо по капење, сончање, прошетки по преубавите плажи. Но Иос не вели така….Едноставно денот и ноќта се спојуваат заедно. Некој ќе се прашаЗОШТО??? Да, затоа што на Иос рано наутро, или рано претпладне, а и доцна попладне се будиме со  незборавни забави и журки.  Сè е дозволено.Време за слободни активности и можност за организирање ФАКУЛТАТИВНИ излети.Ноќевање.

11 ден -Иос – Атина (Рафина) Слободно време.Во 14 часот по локално време трансфер до пристаниште. Поаѓање(пловење) за Атина (Рафина) во 15.30 часот. Пристигнување во Атина (Рафина) во 23.00 часот. Патувањето продолжување кон Скопје.

12 ден -Скопје

Пристигнување во Скопје во утринските часови.

БАБИС СТУДИОС ЛОЦИРАНИ ВО СРЦЕТО НА ХОРА

Дата на поаѓање од Скопје и пристигнување во Скопје.

02/07

-

13/07

11/07

-

22/07

20/07

-

31/07

29/07

-

09/08

07/08

-

19/08

17/08

-

28/08

Ноќевања

9н

9н

9н

9н

9н

Цена на аранжманот по лице

 

279

17.300 ден

 

299

18.540ден

 

299

18.540ден

 

299

18.540ден

 

299

18.540ден

 

279

17.300ден

 

 

 

 

 

Бабис студиос располага со 1/2 студија, лоцирани во центарот на Хора најблиску до сите познати барови и ноќни клубови кои му даваат посебна живост и препознатливост  на ноќниот живот на островот ИОС.

 

Хотел SUNRISE 2** www.iossunrise.com

Сместувањето е во Хотел SUNRISE 2**www.iossunrise.com на база ноќевање со појадок, кој е лоциран во центарот на Хора, во близина на најпознатата плажа на островот  Mylopotas и на 24 км од преубавата плажа Manganari. Хотелот SUNRISE 2** Хотелот располага со 1/2 и 1/3 , соби. Секоja од нив располага со сопсвено купатило, балкон (со исклучок на мал број на соби кои не располагаат со сопствен балкон), тв,wi-fi, клима, фен за коса, фрижидер. Хотелот SUNRISE 2**  располага со сопствен базен, преубав pool bar и бесплатен паркинг. Појадокот е континентален, се служи од 09 часот до 13 часот.

Гостите секојдневно можат да уживаат покрај базенот каде е лоциран преубавиот бар со ладно кафе или освежителен пијалок. Секоја вечер главната журка почнува од вашиот Хотел SUNRISE, и продолжува низ добро познатите ноќни барови и клубови се до утринските часови.

ХОТЕЛ  SUNRISE** www.iossunrise.com ХОРА

Дата на поаѓање од Скопје и пристигнување во Скопје.

02/07

-

13/07

11/07

-

22/07

20/07

-

31/07

29/07

-

09/08

07/08

-

19/08

17/08

-

28/08

Ноќевања

п

п

9нп

п

п

п

Цена на аранжманот по лице за 1/2

 

379

23.500ден

 

439

27.220 ден

 

439

27.220ден

 

439

27.220ден

 

439

27.220 ден

 

379

23.500 ден

 

ХОТЕЛ  ARMADOROS  www.armadoroshotel.com

Хотел АRMADOROS*** Се наоѓа од задната страна на Хора, (со поглед према море),  лоциран помегу port и Хора, на само 10 мин пешачење до центарот на Хора. Располага со 1/2,1/3 и 1/4 соби. Секоја од нив располага со сопствена бања, балкон, тв, wi-fi, клима, фен, фрижидер. Прекрасен базен, лежалки, pool bar, зидана во камен скара(barbeque) која е на располагање на гостите. Дел од собите се со поглед према море и базенот, а дел со поглед према Хора. Собите се распоредени на првиот и вториот кат. Накратко кажано гостите секојдневно можат да уживаат со преубавиот поглед према морето и покрај базенот каде е лоциран преубавиот бар со ладно кафе или освежителен пијалок.

 

ПОПУСТ ОД -7% и 11% ЗА ХОТЕЛ ARMADOROS  www.armadoroshotel.com

Дата на поаѓање од Скопје и пристигнување во Скопје.

02/07

-

13/07

11/07

-

22/07

20/07

-

31/07

29/07

-

09/08

07/08

-

19/08

17/08

-

28/08

Ноќевања

9н

9н

9н

9н

9н

Цена на аранжманот по лице за 1/2

353

379

23.500 ден

389

437€

27.100 ден

436

469

29.080 ден

 

/

 

/

353

379

23.500 ден

Цена на аранжманот по лице за 1/3 и1/4 1

349

359

22.260 ден

379

409

25.360 ден

426

449

27.840 ден

 

/

 

/

349 

359

22.260 ден

 

СТУДИЈА HERMES VILLAGE

СТУДИЈА HERMES VILLAGE СЕ ЛОЦИРАНИ ВО СРЦЕТО НА ХОРА  располагаат со 1/2, 1/3, 1/4 студија, со сопствена бања, клима, тераса,  Хермес Вилиџ е еден од најпознатите хотели/апартмани во ХОРА, и се состои од 8светли и комфорни соби со цел да се обезбеди пријатен престој). Терасите се со поглед кон ХОРА и во центарот на вниманието на ноќниот живот со кој островот ИОС привлекува најголемо внимание за разлика од другите Кикладски острови, и не случајно се нарекува ГРЧКА ИБИЦА.

 

ПОПУСТ ОД -7% СТУДИЈА HERMES VILLAGE

Дата на поаѓање од Скопје и пристигнување во Скопје.

02/07

-

13/07

11/07

-

22/07

20/07

-

31/07

29/07

-

09/08

07/08

-

19/08

17/08

-

28/08

Ноќевања

9н

9н

9н

9н

9н

Цена на аранжманот по лице за 1/2

 

/

 

/

 

/

362

389

24.120ден

362

389

24.120 ден

 

 

/

 

Цена на аранжманот по лице за 1/3 и 1/4

 

/

 

/

 

/

352

379

23.500 ден

 

352

379

23.500ден

 

/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Во цената на аранжманот е вклучено:

-  превоз со автобус (еко 4, клима, тв, тоалет) на релација Скопје-Атина (Рафина)-Скопје.

-  превоз со брод ( Ferrie компанија BLUE STAR ) на релација  Атина(Рафина)- Иос – Атина (Рафина)  економска класа.

- освежителен пијалок  на port  welcome to the island.

- трансфер пристаниште-хотел-пристаниште.

- 9 нокевања  Хотели*** и апартмани, сместување во

1/2 ,1/3 и 1/4  соби.

-  организација на аранжманот и пратител на групата.

-  асистенција на локален водич за целиот престој.

Во цената на аранжманот не е вклучено:

- факултативни излети.

- патничко осигурување 0.80€/50ден/ден.

Напомени:

Усни и телефонски резервации се невалидни и неважечки, за важечка резервација се смета само со авансна уплата од 30% од целосната сума на аранжманот и фотокопија од пасош.

Целосна доплата на аранжманот за оваа дестинација се врши 10 дена пред тргнување.

Термините дадени во табелата се непроменливи. Термините  дадени во табелите се денови на поаѓање и пристигнување од/во Скопје .Поаѓањето е од паркингот спроти Хотел HOLYDAY INN  во 15.30 часот попладне (состанок на групата 30мин порано). Ве молиме минмум 24часа (еден ден) пред секое поаѓање од Скопје да се информирате за потврда на својата резервација , како и за времето и местото на поаѓање.

За реализација на овој аранжман потребен е минимум од 35 патника.

-      Агенцијата го задржува правото на промена на часот на поаѓање и враќање, како на превозот со автобус така и пловењето со брод, за кое однапред патниците ке бидат информирани (два дена пред поаѓање).                       

-        За користење само превоз и бродски билет Скопје-Иос-Скопје цената изнесува 159€/9858.00ден по лице.

-       Цените се дадени во евра ,уплатата се врши исклучиво во денарска против вредност по курс 1 евро/62ден.

Be a Friend, Share!