Лефкада по големина е четврт јонски остров. Познат е по волшебната природа, рајските песочни плажи и богатата културно-историска традиција. Се наоѓа јужно од Крф и североисточно од Кефалонија.
Најубавите плажи на овој архипелаг се протегаат од Агиос Никитас до Порто Катсики
Обвиткан со смарагдните води на Јонското море овој неодолив остров ви нуди рајски, опуштен одмор. Лефкада ги пленува посетителите со својата автентичност: волшебни плажи, зимзелени шуми, традиционални села изградени на планинските падини, неверојатна кујна и топла гостопримливост.
Туристичката инфраструктура е извонредна, се нудат бројни луксузни хотели, соби за изнајмување, приватни вили и кампови. Ви препорачуваме сместување во селото Нидри.
Нидри (Nydhri) – е сместено на источната обала на Лефкада и е главното туристичко одморалиште на овој остров. Од главниот град Лефкада е оддалечено 21 км. Нидри има одличен локален автобуски сообраќај. Блиската околина е одлична за пријатно возење со велосипед и пешачење низ маслиновите насади. Посетете водопадите на Нидри (околу 4 км) или со велосипед до малата бела црква св. Недела (Agia Kiriaki) на ‘ртот Јени, (околу 8 км). За тие со повеќе енергија има пешачки патеки до околните брда до ПалеокатунаНеохори и Харадиатика.
Нидри е една од главните дестинации за јахтите во Јонското море и е почетна точка на неколку флотили и место каде се изнајмуваат јахти и едрилици. Овде морето обично е мирно и затоа Нидри е одлично место за да научите да едрите. Годишната Јонска Регата – Нидри, Лефкада е почетната точка на овој настан кој е најголемата медитеранска регата на јахти и секогаш се одржува на третиот четврток во септември, учествуваат околу 190 бродови и е навистина спектакуларен настан за гледање. Повеќето локални бродови нудат можност за пратење на регатата, но треба навреме да го резервирате вашето место.
Комбинацијата од интересна обала преполна со заштитени и осамени заливи и неколкуте блиски мали острови како што е Скорпиос (приватниот остров на Оназис) прави овде да има многу што да се посети. Изнајмете моторен чамец и истражете го островот на Оназис.

Lefkada is 4th by size from the islands on Ionian sea. It’s famous for it’s nature, the beautiful beaches, and the rich cultural-historic tradition. It’s places south from Corfu island and north-east from Kefalonia.

The best beaches on this archipelagos are from Agos Nikitas to Porto Katsiki.

Nydhri is placed on the east shore of Lefkada and it is the main tourist place on the island. It is 21 kilometers away from the capital city Lefkada. Nydhri has great local and bus transport. The near nature is great for bike riding and walking across the olive plantations. It’s recommended to visit the waterfalls of Nydhri.

lefkada2a Lefkada lefkada2c Lefkada lefkada2d Lefkada

Rigas Apartments е одличен објект, лоциран во првата линија на Нидри. Од едната страна достапен преку главната улица во Нидри, а од другата страна со само триесет метри оддалеченост од убавата плажа, Ригас сосема сигурно ќе го заслужи вашето внимание. Во својот состав брои неколку студија за сместување и повеќе соби кои нудат хотелски тип на сместување. Исклучително добро организираниот сервис, како и близината до градските и летните содржини, овој објект го прават наинтересен во овогодишната понуда за Лефкада. Студијата се воглавно двокреветни или со помошно легло, а опремени се со сопствена мини кујна, ТВ, клима, тоалет и балкон.

Rigas Apartments is  located on the first line on the beach. On one side it has entrance from the main street of Nydhri and from the other side it’s on 30 meters from the beach. It has couple of studios  and rooms which offer hotel type of accommodation. It can offer great service and it is near the city and beach events. The studios are mainly two bed rooms or with 3rd bed and are equipped with mini kitchen, TV, air conditioner, bathroom and balcony. 

lefkada vila rigas 1 Lefkada lefkada vila rigas 2 Lefkada lefkada vila rigas 3 Lefkada

 

Pricelist

7 or 9 nights with personal transport

Lefkada

Month

MAY

JUNE

JULY

AUGUST

SEPTEMBER

Rooms/Studio/Apartments

Day

31

7

14

21

28

7

16

25

3

12

21

30

6

13

20

( 7 or 9 nights )

Nights

7

7

7

7

9

9

9

9

9

9

9

7

7

7

7

RIGAS “B” Nydhri

room 1/2 (2 person)

126

140

161

189

270

324

351

369

369

369

324

203

161

140

126

(tv, ac)

until 05 April

116

129

149

174

249

286

309

325

325

325

286

179

149

129

116

1/2 (2 person)

133

154

175

203

297

351

387

405

405

405

351

224

175

154

133

until 05 April

123

142

161

187

274

309

341

357

357

357

309

198

161

142

123

1/2+exb (3 person)

140

168

189

217

315

369

414

432

432

432

369

238

189

168

140

until 05 April

129

155

174

200

290

325

365

381

381

381

325

210

174

155

129

Цените се во евра.

The prices are in euros.

(Arrangement by person: 7 or 9 Nights with Bus transport)        

Lefkada

Month

MAY

JUNE

JULY

AUGUST

SEPTEMBER

Rooms/Studio/Apartments

Day

31

7

14

21

28

7

16

25

3

12

21

30

6

13

20

( 7 or 9 nights +transport )

Nights

7

7

7

7

9

9

9

9

9

9

9

7

7

7

7

room 1/2 (2 person)

103

110

121

135

175

202

216

225

225

225

202

142

121

110

103

RIGAS “B”

until 05 April

98

105

115

127

165

183

195

203

203

203

183

130

115

105

98

(tv, ac)

1/2 (2 person)

107

117

128

142

189

216

234

243

243

243

216

152

128

117

107

Nydhri

until 05 April

102

111

121

134

177

195

211

219

219

219

195

139

121

111

102

1/2+exb (3 person)

110

124

135

149

198

225

247

256

256

256

225

159

135

124

110

until 05 April

105

118

127

140

185

203

223

231

231

231

203

145

127

118

105

 

 Вила АНДРЕАС – е лоцирана на 10 метри од плажа во Никијана.  Расоплага со 6 двокреветни соби, опремени со ТВ, клима, бања, фрижидер (собите немаат кујна) и се на услуга ноќевање со појадок.  Вилата исто така располага 3 трокреветни студија (еден брачен и еден единечен кревет) и 1 апартман за 4 особи (со брачен кревет и кујна со кревети на спрат), секое од нив опремено со кујна, ТВ, клима која се доплаќа 5 евра на ден, бања и балкон.

Screenshot 1124 Lefkada

 

Вила МАРИНОС – расоплага со 4 апартмани за 3 особи (брачен кревет и еден единечен во спална и софа во кујна)  и 2 студија до 3 особи (спална со брачен кревет и еден единечен). Вилата е лоцирана во Нидри на 500 метри од градската плажа и 300 метри од центарот. Поседува паркинг, градина и Wi-Fi. Сите апартмани / студија се опремени со ТВ, клима која се доплаќа 5евра на ден, кујна, фрижидер, балкон.

Screenshot 26 Lefkada

 

 

Вила ИФИГЕНИА – расоплага со 3 студија за 2 или 3 особи. Вилата е лоцирана во Нидри на 500 метри од градската плажа и 400 метри од центарот. Поседува паркинг,  градина и Wi-Fi. Сите студија се опремени со ТВ, клима која се доплаќа 5евра на ден, кујна, фрижидер, балкон.

Screenshot 1125 Lefkada

Напомени:

Цените во табелите се дадени во евра, плаќањето е исклучиво во денари,  по курс 1евро=62,00 мкд. Цените се по лице за 7 или 9 ноќевања, плаќање исклучиво во денари. Трето и четврто лице во студио или апартман плаќаат само превоз. Попустот за трето и четврто лице важи само при сместување на минимум две возрасни лица во студио/ апартман. Термините во табелите се денови на тргнување од Скопје во 22.30 часот, состанок на групата половина час порано на паркингот спроти Холидеј Инн, аранжманот започнува следниот ден.

Автобуски превоз по лице

Возрасни 3.100,00 мкд

Деца до 12 години 2.170,00 мкд. Деца до 2 години – Беслатно (без седиште).

Задолжително е патничко-здравствено осигурување.

 

 

Be a Friend, Share!