Sithonia е средниот прст на полуостровот Халкидики. Именувана е по Ситон, син на митолошкиот бог на морето Посејдон. Со брдовити предели и познат по производство на исклучителни вина и мед. Таа е идеално место за љубителите на природата. Се карактеризира со чисти плажи опкружени со борови шуми, мали пристаништа, шеталишта, градини околу хотелските комплекси, идилични рибарски села, бурен ноќен живот. Градови Никити, Агиос Николаос, Неос Мармарас, Вурвуру се многу разновидни и богати со локална традиција.

Danai Beach Resort and Villas

Луксузно прибежиште поставено на на гребените на егејскиот полуостров Ситонија, вториот крак на Халкидики, опкружен со беспрекорна убавина на медитеранските борови, бујни градини, бели песочни плажи, чиста тиркизна вода и модро небо. Danai е на растојание од 50 минути возење од  меѓународниот аеродром во Солун (SKG) или 15 минути лет со хеликоптер …

Danai is located on the Aegean peninsula Sithonia. It’s  on 50 min ride from the international airport SKG or 15 min with helicopter.

danai 1 Sithonia  Hotels danai 2 Sithonia  Hotels danai 3 Sithonia  Hotels

 Pricelist :

Room Types Boarding Occupancy 23/04-31/05
01/10-30/10
01/06-30/06
01/09-30/09
01/07-31/08
Junior Suite BB 2 Adults  404,00 €  444,00 €  556,00 €
Deluxe Junior Suite BB 2 Adults  449,00 €  476,00 €  619,00 €
Suite BB 2 Adults  511,00 €  655,00 €  798,00 €
Suite BB 3 Adults  652,00 €  795,00 €  938,00 €
Suite BB 2Ad+1Ch (4-11.99)  651,00 €  795,00 €  938,00 €
Danai Suite BB 2 Adults  601,00 €  762,00 €  919,00 €

 

Elea Village Hotel

Во еден мал рај во Akti Eleas во Nikiti Халкидики, опкружен со природата и во близина на морето, место што ги комбинира забавата и релаксацијата, вие сте добредојдени да се поминете приватни и романтични моменти со вашиот партнер и слободни во светот каде што можете да најдете се што сакате.
Ако се што сакате е да се биде свои, Elea Village е местото што го барате!
Хотелот е изолирани, пријателски и елегантен, со пријателски и професионален персонал, подготвени да ги исполни вашите желби!

In one little paradise in Akti Eleas in Nikkiti Chalkidiki, surrounded with nature near the sea. This hotel is a place that combines fun and relaxation and you’re welcome to spend some private and romantic moments with your partner. The hotel is isolated, friendly and elegant with friendly personnel.

elea village 1 Sithonia  Hotels elea village 2 Sithonia  Hotels elea village 3 Sithonia  Hotels

 Pricelist :

Elea Village Hotel (3 Star Hotel) Akti Elias – Sithonia – Halkidiki
Room Types Boarding Occupancy 01/05-22/05
27/09-12/10
23/05-12/06
13/09-26/09
13/06-17/07
23/08-12/09
18/07-22/08
Junior Suite HB 2 Adults 63,00 € 89,00 € 128,00 € 152,00 €
Junior Suite HB 3 Adults 85,00 € 120,00 € 172,00 € 204,00 €
Junior Suite HB 2Ad+1Ch (2-6.99) 63,00 € 89,00 € 128,00 € 152,00 €
Junior Suite HB 2Ad+1Ch (7-11.99) 63,00 € 89,00 € 128,00 € 151,00 €
Junior Suite HB 2Ad+2Ch ((7-11.99) (2-6.99)) 69,00 € 98,00 € 142,00 € 167,00 €
Junior Suite HB 2Ad+2Ch ((7-11.99) (7-11.99)) 78,00 € 112,00 € 160,00 € 189,00 €
Junior Suite HB 2Ad+2Ch ((2-6.99) (2-6.99)) 69,00 € 98,00 € 141,00 € 167,00 €
Junior Suite HB 3Ad+1Ch (2-6.99) 84,00 € 120,00 € 173,00 € 205,00 €
Junior Suite HB 3Ad+1Ch (7-11.99) 84,00 € 120,00 € 173,00 € 205,00 €

 

4you Apartments Hotel

Овде, во  4-you Hotel, ќе го најдете на местото на вашите соништа. Овој нов, модерен, со луксузна атмосфера хотел се наоѓа во срцето на недопрената животната средина, ќе уживате во удобноста и ќе можете да се релаксирате за време на вашиот незаборавен одмор.

Here in 4you Hotel you’ll find the place of your dreams. This new, modern and luxurious hotel is located in the heart of the untouched wilderness.  

4you Apartments 1 Sithonia  Hotels 4you Apartments 2 Sithonia  Hotels 4you Apartments 3 Sithonia  Hotels

 Pricelist :

4you Apartments Hotel (3 Star Apartment) Metamorfosi – Sithonia – Halkidiki
Room Types Boarding Occupancy 22/05-05/06
26/09-06/10
06/06-19/06
14/09-25/09
20/06-03/07
05/09-13/09
04/07-24/07
24/08-04/09
25/07-23/08
Studio RR 2 Adults 26,00 € 35,00 € 54,00 € 66,00 € 78,00 €
Studio RR 2Ad+1Ch (0-11.99) 26,00 € 35,00 € 54,00 € 66,00 € 78,00 €
Apartment 1Bedroom RR 2 Adults 36,00 € 48,00 € 72,00 € 84,00 € 95,00 €
Apartment 1Bedroom RR 3 Adults 36,00 € 48,00 € 72,00 € 84,00 € 95,00 €
Apartment 1Bedroom RR 4 Adults 36,00 € 48,00 € 72,00 € 84,00 € 95,00 €
Apartment 1Bedroom RR 2Ad+1Ch (0-11.99) 36,00 € 48,00 € 72,00 € 84,00 € 95,00 €
Apartment 1Bedroom RR 2Ad+2Ch ((0-11.99) (0-11.99)) 36,00 € 48,00 € 72,00 € 84,00 € 95,00 €
Apartment 1Bedroom RR 3Ad+1Ch (0-11.99) 36,00 € 48,00 € 72,00 € 84,00 € 95,00 €

 

Golden Beach Metamorfosi

Содржини: рецепција, ресторан, lobby bar, базен, детски базен, лежалки и чадори околу базенот.
Собите: купатило, клима, LCD_TV, интернет, тераса.

Хотелот се наоѓа на 150м од центарот на летувалиштето, на околу 30м оддалеченост од плажата. Хотелот е комплетно реновиртан во 2014 година, а тогаш е додаден и базенот. Собите се со стандардна големнина, содржан класичен единечен и еден брачен кревет. Се чистат секој ден, а постелнината се менува на секои 3 дена. Користењето на клима уредот е вклучен во цената.

Храна: појадок и вечера на шведска маса.

 

The hotel has : reception, restaurant, lobby bar, pool, pool for kids, sunbeds and umbrellas around the pool.

Rooms : bathroom, air conditioner, TV, WiFi, balcony.

Location : The hotel is 30 meters from the beach. The rooms have standard size. The use of the air conditioner is included in the price.

Food : Half board.

golden beach metamorfozi 1 Sithonia  Hotels golden beach metamorfozi 2 Sithonia  Hotels golden beach metamorfozi 3 Sithonia  Hotels

 

 Pricelist :

 

Room Types Boarding Occupancy 30/04-10/05 11/05-21/05 22/05-31/05 12/06-30/06
01/09-09/09
01/07-23/07
22/08-31/08
24/07-21/08
Single Standard HB 1 Adult 39,00 € 28,00 € 44,00 € 63,00 € 74,00 € 87,00 €
Single Standard HB 1Ad+1Ch (2-5.99) 39,00 € 28,00 € 44,00 € 63,00 € 74,00 € 87,00 €
Single Standard HB 1Ad+1Ch (6-13.99) 39,00 € 28,00 € 44,00 € 63,00 € 74,00 € 87,00 €
Double with Extra Sofa Bed HB 2 Adults 42,00 € 31,00 € 47,00 € 67,00 € 74,00 € 87,00 €
Double with Extra Sofa Bed HB 2Ad+1Ch (2-5.99) 42,00 € 31,00 € 47,00 € 67,00 € 74,00 € 87,00 €
Double with Extra Sofa Bed HB 2Ad+1Ch (6-13.99) 42,00 € 31,00 € 47,00 € 67,00 € 74,00 € 87,00 €
Double with Extra Sofa Bed HB 2Ad+2Ch ((2-5.99) (2-5.99)) 51,00 € 38,00 € 56,00 € 80,00 € 88,00 € 105,00 €
Double with Extra Single Bed HB 2 Adults 42,00 € 31,00 € 47,00 € 67,00 € 74,00 € 87,00 €
Double with Extra Single Bed HB 3 Adults 57,00 € 42,00 € 63,00 € 90,00 € 99,00 € 117,00 €
Double with Extra Single Bed HB 2Ad+1Ch (2-5.99) 42,00 € 31,00 € 47,00 € 67,00 € 74,00 € 87,00 €
Double with Extra Single Bed HB 2Ad+1Ch (6-13.99) 42,00 € 31,00 € 47,00 € 67,00 € 74,00 € 87,00 €

 

Lily Ann Village Hotel 3*

Lily Ann Village хотелот се наоѓа во Никити Халкидики, многу убава и живописното село на полусотровот Ситонија, формирајќи комплекс од четири традиционални објекти кои ве покануваат да поминете прекрасни моменти.
Lily Ann Village хотелот е комбинација на сите услуги на хотел со 3-ѕвезда по ниски цени. 
Хотелот е идеален за парови, како и за семејствата, бидејќи има 20 двокреветни и 20 фамилијарни соби.
Има убава градина и базен, каде што може да уживате во сонцето, да пливате, пиете кафе или пијалок.
Плажата на Никити со бистро сино море, која секоја година добива сино знаме, е 400 м оддалечена од хотелот за сите кои сакаат да се разладат во кристално бистрото море на заливот Toronaios.
Собите се од 24-75 м2 и опремени се со сателитска ТВ, Клима, мини бар, Балкон или веранда од 8-15 м2, туш када.
Хотелот има WiFi интернет и ТВ соба.

Lilly Ann Village is located in Nikiti, Chalkidiki. Nikiti is a village on the peninsula Sithonia. The complex is formed by four traditional objects and you’re welcome to spend some lovely moments there. This hotel is combination of all the services available for a hotel with three stars with low prices. This place is ideal for couples and also for families because it has 20 two-bed rooms and 20 family rooms. The hotels also can offer beautiful garden and a pool where the quests can enjoy the sun, enjoy swimming or simply have coffee or a drink. The beach is 400 meters away from the hotels for all the quests that would like to swim in the crystal sea on the shore of Toronaios. 

The rooms are 24-75 m2  and they are equipped with sat TV, air conditioner, mini bar and balcony. This hotel can offer WiFi and TV room.

Lily Ann Village 1 Sithonia  Hotels Lily Ann Village 2 Sithonia  Hotels Lily Ann Village 3 Sithonia  Hotels

 

 Pricelist :

 

Lily Ann Village Hotel (3 Star Hotel) Akti Elias – Sithonia – Halkidiki
Room Types Boarding Occupancy 01/05-22/05
27/09-12/10
23/05-12/06
13/09-26/09
13/06-17/07
23/08-12/09
18/07-22/08
Double for Single Use HB 1 Adult 35,00 € 45,00 € 64,00 € 89,00 €
Double Standard HB 2 Adults 45,00 € 55,00 € 79,00 € 99,00 €
Double Standard HB 3 Adults 60,00 € 74,00 € 106,00 € 134,00 €
Double Standard HB 2Ad+1Ch (0-6.99) 45,00 € 55,00 € 79,00 € 99,00 €
Double Standard HB 2Ad+1Ch (7-11.99) 45,00 € 55,00 € 79,00 € 99,00 €
Family Standard HB 2 Adults 65,00 € 70,00 € 95,00 € 124,00 €

 

Philoxenia Bungalows Hotel 3*

Локација: Комплексот Филоксенија е сместен на почетокот на полусотровот Ситонија, во населбата Псакудиа.
Позиција: Плажа: 150m; Polygiros: 18km; N.Moudania: 20km; Thessaloniki: 80km; Skopje: 250km; Аеродром: 70km.
Услуги: На влезот на хотелот e рецепција, каде имате поддршка 24 часа на ден. Во главното лоби има пристап на интернет со доплата, сефови и продавница со локални производи.
Philoxenia е идеален за семејства, бидејќи на своите млади гости им нуди игралиште опкружено со шума, детски базен и кревети во собите. За малку постарите гости постои областа за забава, во близина на базенот, кој е опремен со билијард, пинг-понг, хокеј на маса и други разни игри. Исто така, покрај базенот на располагање е Wi-Fi интернет.
Во ресторанот, кој се наоѓа во централната зграда на комплексот, со поглед на градината и базенот, се служат два оброци на ден, наутро и вечера во форма на шведска маса.
Снек барот покрај базенот е отворен од утро до вечер, каде се нудат голем избор на кафиња и пијалоци, како и мали оброци, кои се служат околу базенот, како и во централната зграда. Во вечерните часови во екот на сезоната, редовно се организираат музички вечери, покрај базенот.
Сместување:
Комплексот го сочинуваат 11 дво-спратни згради со вкупно 155 соби, со поглед на шума или градина. 

147 од нив се двокреветни соби, кои имаат можност за додавање трет и четврт единечен кревет (кревети на спрат), а 8 се апартмани со по две посебни соби. Сите соби имаат туш, А/С, сателитска ТВ, фрижидер, фен за коса.

 

Location : The Complex Philoxenia is located on the beginning of the Sithonia peninsula in Psakudia.

Position : It is 150m away from the beach, 18km from Polygiros, 80km Thessaloniki, 250km Skopje, airport 70km.

Services : The hotel has reception where the quests have 24h per day customer care. In the main lobby you can find WiFi which is not included in the price.

This hotel is ideal for families because for the youngest guests it offers playground surrounded with trees, pool for kids. For the adolescents there is a place near the pool where the billiard tables, ping pong tables and other games can be found.

In the restaurant which is placed in the main building of the complex are offered two meals per day, breakfast and supper. The snack bar is open from early morning until midnight where the quests can find large variety of coffees and drinks and also little snacks.

The complex has 155 rooms with garden view and view on the forest. 147 of them are two-bed rooms in which can be added one or two bed more while 8 of them are apartments with two separate bedrooms. All of the rooms are equipped with shower, sat TV, fridge, hair dryer.

Philoxenia Bungalows 1 Sithonia  Hotels Philoxenia Bungalows 2 Sithonia  Hotels Philoxenia Bungalows 3 Sithonia  Hotels

 

 Pricelist :

Philoxenia Bungalows Hotel (3 Star Hotel) Psakoudia – Sithonia – Halkidiki
Room Types Boarding Occupancy 14/05-05/06
12/09-09/10
06/06-03/07
22/08-11/09
04/07-21/08
Single Standard HB 1 Adult 25,00 € 39,00 € 51,00 €
Double Standard HB 2 Adults 44,00 € 66,00 € 82,00 €
Double Standard HB 3 Adults 60,00 € 89,00 € 110,00 €
Double Standard HB 2Ad+1Ch (0-11.99) 44,00 € 66,00 € 82,00 €

 

Porto Carras Sithonia Hotel 5*

Локација: на песочна плажа, 2 км од градот Неос Мармарас и околу 120 км од Солун.
Хотелски содржини: рецепција, главен ресторан, a la carte ресторан, собна услуга; Гостите имаат пристап до сите објекти на комплексот Порто Карас Resort – отворен базен, кафе, слаткарница, неколку барови и ресторани, трафика, трговски центар, продавница за пијалоци; Безжичен интернет и интернет ќоше (со доплата), бар на плажа, програма за анимација гости, мини клуб за деца, игралиште за деца, сала за друштвени агли, ТВ сала, отворен театар, мини маркет, конференциска сала, тениско училиште, 9 тениски игралишта, марина, курсеви за спортови на вода, терен за голф, фудбал и кошарка, пинг понг, Нуркачки клуб, аеробик и јога, чадори и лежалки покрај базен и на плажа се вклучени во цената; спа, сауна, амам, џакузи, масажа на телото и лицето, салон за убавина, фризер, затворен базен, фитнес, перална, рент а кар, паркинг.
 Стандардна соба / Junior Suite / Family Room: клима уред, сателитска ТВ, радио, телефон, мини бар, интернет, сеф, купатило, фен, балкон.Junior Suite е комбинирана дневно-спална соба со два стандардни кревети и софа, додека семејните соби се состојат од дневна соба и спални соби, кои се разделени со лизгачка врата и се наменети да престој на 2-4 лица.
Оброци: Се вклучено – “all inclusive” (доручек, ручек, вечера – избор на повеќе оброци, закуски и локални пијалоци).

 

Location : on the beach, 2km from the city of Neos Marmaras and approx 120km from Thessaloniki.

The hotel offers : reception, main restaurant, a la carte restaurant, room service. The guests have free entry in all of the objects of the complex Porto Karas Resort – open pool, coffee, couple of bars and restaurants, mall, liquor store, bar on the beach, mini club for children, playground for kids, TV room, open theater, mini market, conference room, tennis classes, 9 tennis courts, marina, golf terrain, football and basketball, ping pong, diving club, aerobic and yoga, sunbeds and umbrellas (included in the price), spa, jacuzzi, massage, beauty saloon, indoors pool, fitness, rent a car, parking.

 Standard room / Junior suite / Family room : air conditioner, sat TV, radio, phone, mini bar, internet, bathroom, hair dryer, balcony. The Junior Suite is a combined room with two standard beds and a sofa while the family rooms have daily room and two bedrooms separated with sliding door.

Food : All inclusive.

porto caras1 Sithonia  Hotels porto caras2 Sithonia  Hotels porto caras3 Sithonia  Hotels

Pricelist :

 

Porto Carras Sithonia Hotel (5 Star Hotel) Marmaras – Sithonia – Halkidiki
Room Types Boarding Occupancy 29/04-28/05
11/10-31/10
29/05-18/06
27/09-10/10
19/06-30/06
13/09-26/09
01/07-14/07
30/08-12/09
15/07-31/07
23/08-29/08
01/08-22/08
Single Golf View AI 1 Adult  62,00 €  112,00 €  128,00 €  148,00 €  162,00 €  181,00 €
Double Golf View AI 2 Adults  125,00 €  150,00 €  172,00 €  199,00 €  219,00 €  241,00 €
Double Golf View AI 2Ad+1Ch (2-11.99)  125,00 €  150,00 €  172,00 €  199,00 €  219,00 €  241,00 €
Single Side Sea View AI 1 Adult  69,00 €  120,00 €  138,00 €  160,00 €  172,00 €  190,00 €
Double Side Sea View AI 2 Adults  138,00 €  161,00 €  182,00 €  210,00 €  230,00 €  255,00 €
Double Side Sea View AI 2Ad+1Ch (2-11.99)  138,00 €  161,00 €  182,00 €  210,00 €  230,00 €  255,00 €
Single Sea View AI 1 Adult  75,00 €  138,00 €  156,00 €  179,00 €  192,00 €  213,00 €
Double Sea View AI 2 Adults  147,00 €  170,00 €  192,00 €  219,00 €  235,00 €  259,00 €
Double Sea View AI 2Ad+1Ch (2-11.99)  147,00 €  170,00 €  192,00 €  219,00 €  235,00 €  259,00 €
Junior Suite Golf View AI 2 Adults  161,00 €  190,00 €  221,00 €  255,00 €  277,00 €  311,00 €
Junior Suite Golf View AI 2Ad+2Ch ((2-11.99) (2-11.99))  147,00 €  190,00 €  221,00 €  255,00 €  277,00 €  311,00 €

 

Porto Carras Meliton Hotel 5*

Локација: на песочна плажа, 2 км од градот Неос Мармарас и околу 120 км од Солун.
Хотелски содржини: рецепција, главен ресторан, a la carte ресторан, собна услуга; Гостите имаат пристап до сите објекти на комплексот Порто Карас Resort – отворен базен, кафе, слаткарница, неколку барови и ресторани, трафика, трговски центар, продавница за пијалоци; Безжичен интернет и интернет ќоше (со доплата), бар на плажа, програма за анимација гости, мини клуб за деца, игралиште за деца, сала за друштвени агли, ТВ сала, отворен театар, мини маркет, конференциска сала, тениско училиште, 9 тениски игралишта, марина, курсеви за спортови на вода, терен за голф, фудбал и кошарка, пинг понг, Нуркачки клуб, аеробик и јога, чадори и лежалки покрај базен и на плажа се вклучени во цената; спа, сауна, амам, џакузи, масажа на телото и лицето, салон за убавина, фризер, затворен базен, фитнес, перална, рент а кар, паркинг.

Стандардна соба : клима уред, ТВ, радио, телефон, мини бар, интернет, купатило, фен, балкон.

 

Location : on the beach, 2km from the city Neos Marmaras and approx 120km from Thessaloniki. This hotel has 408 rooms.

The hotel offers : reception, main restaurant, a la carte restaurant, room service. The guests have free entry in all of the objects of the complex Porto Karas Resort – open pool, coffee, couple of bars and restaurants, mall, liquor store, bar on the beach, mini club for children, playground for kids, TV room, open theater, mini market, conference room, tennis classes, 9 tennis courts, marina, golf terrain, football and basketball, ping pong, diving club, aerobic and yoga, sunbeds and umbrellas (included in the price), spa, jacuzzi, massage, beauty saloon, indoors pool, fitness, rent a car, parking.

Standard room : air conditioner, sat TV, radio, phone, mini bar, internet, bathroom, hair dryer, balcony. 

Food : Breakfast only or Half board.

Pricelist :

 

Porto Carras Meliton Hotel   (5 Star Hotel) Marmaras – Sithonia – Halkidiki
Room Types Boarding Occupancy 29/04-28/05 29/05-18/06
27/09-03/10
19/06-30/06
13/09-26/09
01/07-14/07
30/08-12/09
15/07-31/07
23/08-29/08
01/08-22/08
Single Golf View BB 1 Adult 72,00 € 96,00 € 120,00 € 145,00 € 172,00 € 194,00 €
Single Golf View BB 1Ad+1Ch (2-11.99) 82,00 € 101,00 € 126,00 € 151,00 € 176,00 € 202,00 €
Double Golf View BB 2 Adults 92,00 € 116,00 € 144,00 € 172,00 € 202,00 € 230,00 €
Double Golf View BB 3 Adults 128,00 € 160,00 € 198,00 € 236,00 € 278,00 € 316,00 €
Double Golf View BB 2Ad+1Ch (2-11.99) 92,00 € 116,00 € 144,00 € 172,00 € 202,00 € 230,00 €
Single Sea/Marina View BB 1 Adult 90,00 € 115,00 € 140,00 € 165,00 € 191,00 € 211,00 €
Single Sea/Marina View BB 1Ad+1Ch (2-11.99) 98,00 € 122,00 € 141,00 € 169,00 € 194,00 € 217,00 €
Double Sea/Marina View BB 2 Adults 112,00 € 140,00 € 161,00 € 194,00 € 221,00 € 247,00 €

 

Toroni Blue Sea 4*

Локација: 50 метри од прекрасната песочна песочна плажа, се поминува преку локала улица, завртен кон западната страна на заливот Toroneos, во центарот на Toroni, на 20 километри од градот Неос Мармарас и 140 км од Солун. Хотелот почнал со работа во мај 2009 година и има 85 соби.
Хотелски содржини: рецепција, ресторан, бар, базен, амам, џакузи, масажа, сауна, мини маркет  фитнес, сауна, безжичен интернет, сеф на рецепција, паркинг.
Стандардна соба: клима уред, сателитска ТВ, фрижидер, купатило, тераса.
Исхрана: полупансион – појадок и вечера (самопослужување, голем избор на јадења).

 

Location : 50 meters from the beach. This hotels is in the center of Toroni, 20km from the city Neos Marmaras and 140km from Thessaloniki. The hotel has 85 rooms.

This hotel offers reception, restaurant, bar, pool, jacuzzi, massage, mini market, fitness, WiFi, parking.

Standard room : air conditioner, sat TV, fridge, bathroom, balcony.

Food : Half board.

toroni blue sea 1a Sithonia  Hotels toroni blue sea 2 Sithonia  Hotels toroni blue sea 3 Sithonia  Hotels

 

Pricelist :

Toroni Blue Sea (4 Star Hotel) Toroni – Sithonia – Halkidiki
Room Types Boarding Occupancy 01/04-06/06
20/09-30/11
07/06-27/06
05/09-19/09
28/06-11/07
23/08-04/09
12/07-22/08
Single Standard HB 1 Adult 42,00 € 78,00 € 85,00 € 107,00 €
Double Superior HB 2 Adults 54,00 € 98,00 € 107,00 € 134,00 €
Double Superior HB 2Ad+1Ch (6-11.99) 67,00 € 123,00 € 134,00 € 168,00 €
Double Superior HB 2Ad+2Ch ((6-11.99) (6-11.99)) 80,00 € 147,00 € 161,00 € 201,00 €
Double Superior HB 2Ad+2Ch ((0-5.99) (0-5.99)) 54,00 € 98,00 € 107,00 € 134,00 €
Double Superior HB 3Ad+1Ch (6-11.99) 85,00 € 156,00 € 171,00 € 215,00 €

 

Village Mare Hotel 4*

Локација: 75 метри од песочна плажа (преку една уличка), 2 км од градот Метаморфози, 80 км од Солун. Комплексот се состои од 8 мали згради, реновирани во 2007 година, а има 134 соби.
Хотелски содржини: рецепција, ресторан, базен, базен бар, детски базен, игралиште, мини клуб за деца, безжичен интернет, мини маркет, чадори и лежалки покрај базен, одбојка на плажа, пинг-понг, пикадо, ТВ салон, паркинг.
Стандардна соба: клима уред, сателитска ТВ, телефон, сеф (со доплата), мини фрижидер, купатило , балкон/тераса .
Исхрана : се вклучено – “all inclusive” – појадок, ручек, вечера, безалкохолни пијалоци и локални алкохолни пијалоци (самопослужување, поголем избор на јадења).

 

Location : 75 meters from the beach, 2km from the city Methamorfosi and 80km from Thessaloniki. The complex has 8 smaller buildings all renovated in 2007 and offers 134 rooms.

The hotel offers reception, restaurant, pool, bar pool, pool for kids, playground, mini club for kids, WiFi, mini market, sunbeds and umbrellas by the pool, volleyball, ping pong, TV room, parking.

Standard room : air conditioner, sat TV, phone, mini fridge, bathroom, balcony.

Food : All inclusive.

village mare 1 Sithonia  Hotels village mare 2 Sithonia  Hotels village mare 3 Sithonia  Hotels

 

Pricelist :

Village Mare Hotel (4 Star Hotel) Metamorfosi – Sithonia – Halkidiki
Room Types Boarding Occupancy 18/05-31/05
01/10-16/10
01/06-16/06
25/09-30/09
17/06-04/07
10/09-24/09
05/07-28/07
29/08-09/09
29/07-28/08
Double Standard AI 2 Adults 83,00 € 98,00 € 132,00 € 152,00 € 163,00 €
Double Standard AI 3 Adults 105,00 € 124,00 € 165,00 € 190,00 € 209,00 €
Double Standard AI 2Ad+2Ch ((0-12.99) (0-12.99)) 99,00 € 118,00 € 156,00 € 180,00 € 194,00 €
Maisonette AI 2 Adults 127,00 € 172,00 € 199,00 € 226,00 € 244,00 €

 

Anthemus Sea Beach Hotel and Spa 5*

Локација: на песочна плажа, во близина на градот Никити (10 км) и Неос Мармарас (7 км) и околу 110 км од Солун. Хотелот располага со 208 соби.
Хотелски содржини: рецепција, ресторан, a la carte таверна, 3 отворени базени, од кои едниот има џакузи, и едно детски, лежалки за плажа и чадори околу базенот се бесплатни, базен бар, плажа бар, продавница за сувенири, безжичен интернет, лифт, пијано бар, велнес центар, затворен базен, парна бања, сауна, масажа, салон за убавина, конференциска сала, амфитеатар, перална, лежалки и чадори на плажа со доплата, фитнес, тениско игралиште, одбојка на плажа, анимација, игралиште, паркинг.
Стандардна соба: клима уред, сателитска ТВ, телефон, мини бар/фрижидер, интернет, сеф, апарат за кафе/чај, бања, фен, балкон/тераса.
Исхрана: полупансион – појадок и вечера (самопослужување, поголем избор на јадења).

 

Location : on the beach, near the city Nikiti (10km) and Neos Marmaras (7km) and approx 110km from Thessaloniki. The hotel has 208 rooms.

This hotel offers reception, restaurant, a la carte tavern, 3 open pools, one pool for kids, sunbeds and umbrellas by the pool, pool bar, beach bar, gift shop, WiFi, elevator, piano bar, velness center, indoors pool, massage, beauty saloon, conference room, laundry service, fitness, tennis court, volleyball, playground, parking.

Standard room : air conditioner, sat TV, phone, mini bar/fridge, internet, coffee machine, bathroom, hair dryer, balcony.

Food : Half board.

anthemus 1 Sithonia  Hotels anthemus 2 Sithonia  Hotels anthemus 3 Sithonia  Hotels

 

Pricelist :

Anthemus Sea Beach Hotel and Spa (5 Star Hotel) Nikiti – Sithonia – Halkidiki
Room Types Boarding Occupancy 23/04-14/05
05/10-31/10
15/05-09/06
21/09-04/10
10/06-09/07
31/08-20/09
10/07-30/08
Single Garden View HB 1 Adult 58,00 € 101,00 € 134,00 € 194,00 €
Double Garden View HB 2 Adults 93,00 € 117,00 € 160,00 € 202,00 €
Double Superior Garden View HB 2 Adults 97,00 € 131,00 € 165,00 € 209,00 €
Double Superior Garden View HB 3 Adults 131,00 € 177,00 € 222,00 € 282,00 €
Double Superior Garden View HB 2Ad+1Ch (3-11.99) 116,00 € 155,00 € 197,00 € 242,00 €
Double Superior Pool or Sea View HB 2 Adults 109,00 € 142,00 € 189,00 € 234,00 €
Double Superior Pool or Sea View HB 3 Adults 147,00 € 192,00 € 255,00 € 316,00 €
Double Superior Pool or Sea View HB 2Ad+1Ch (3-11.99) 127,00 € 166,00 € 222,00 € 266,00 €
Junior Suite Garden View HB 2 Adults 113,00 € 160,00 € 202,00 € 259,00 €

 

Athena Pallas Village 5*

Локација: На песочна плажа со насипан со песок, Елија, 11 километри од градот Неос Мармарас, на западниот брег на полуостровот Ситонија, околу 110 км од Солун. Комплексот се состои од главна зграда, со рецепција и пет дополнителни објекти со различни сместувачки капацитети. Хотелот располага со 175 соби. Од плажата го дели улица. а до неа се доаѓа по скали или преку подземен премин.
Хотелски содржини: рецепција, ресторан, a la carte ресторан, таверна, услуга во соба (доплата), затворен и отворен базен, базен во стил на лагуна, детски базен, базен бар, чадори и лежалки покрај базен бесплатно (на плажа се плаќа), мини клуб за деца, забава за деца, игралиште за деца, креветчиња за бебиња (доплата), здравствен центар, музеј, театар, мини маркет, продавница за сувенири, црква, спа, сауна, масажа и турска бања, џакузи, менувачница, безжичен интернет и интернет агол (доплата), перална, конференциска соба, ТВ сала, тениско игралиште, пинг-понг, билијард, одбојка на плажа, куглана, сопствен паркинг.
Стандардна соба: клима уред, сателитска ТВ, телефон, радио, сеф, мини бар, бања, фен, балкон/тераса.
Исхрана: полупансион – појадок и вечера (самопослужување, поголем избор на јадења).

 

Location : The hotel is located on the beach in a place called Elia 11km from Neos Marmaras on the west coast of the Sithonia peninsula and approx 110km from Thessaloniki. The complex has main building with reception and five more objects. The hotel has 175 rooms.

The hotels offers reception, restaurant, a la carte restaurant, tavern, room service, pool, pool for kids, pool bar, sunbeds and umbrellas, mini bar for kids, playground, health center, theater, mini market, gift shop, church, spa, massage, jacuzzi, change office, WiFi, laundry service, conference room, TV room, tennis court, ping pong, volleyball, parking.

Standard room : air conditioner, sat TV, phone, radio, mini bar, bathroom, hair dryer, balcony.

Food : Half board.

Athena Pallas Village Sithonia  Hotels Athena Pallas Village2 Sithonia  Hotels Athena Pallas Village3 Sithonia  Hotels

 

Pricelist :

The prices are in euros.

Athena Pallas Village (5 Star Hotel) Akti Elias – Sithonia – Halkidiki
Room Types Boarding Occupancy 28/03-22/05
27/09-31/10
23/05-12/06
13/09-26/09
13/06-17/07
23/08-12/09
18/07-22/08
Double for Single Use HB 1 Adult 59 81 112 160
Double Standard HB 2 Adults 70 99 145 183
Double Standard HB 3 Adults 94 134 196 246
Double Standard HB 2Ad+1Ch (0-6.99) 70 99 145 183
Double Standard HB 2Ad+1Ch (7-11.99) 70 99 145 183
Double Superior HB 2 Adults 81 124 173 207
Double Superior HB 3 Adults 110 166 233 279

 

Blue Dolphin Hotel 4*

Локација: 70 метри од песочна плажа (преку една уличка ), 2 километри од гратчето Метаморфози , 80 км од Солун. Хотелот се состои од 15 бунгалови и има 171 соби. 
Хотелски содржини: рецепција, ресторан, a la carte ресторан, таверна, бар, снек бар, базен бар, отворен базен, базен, спа, амам, сауна, џакузи, масажа, ТВ салон за деца, игралиште за деца, фитнес, тенис, кошарка и одбојка, минијатурен голф, билијард и пинг-понг, сеф, мини маркет, безжичен интернет, интернет агол (со доплата), паркинг. 
Стандардна/ Супериор/Family Room: клима уред, сателитска ТВ, телефон, фрижидер, купатило, фен, балкон/тераса. Семејната соба е комбиниран дневна соспална соба се наоѓа на приземје. 
Исхрана: полупансион – појадок и вечера (самопослужување, поголем избор на јадења ).

 

Location : 70m from the beach, 2km from the city Metamorfosi and 80km from Thessaloniki. The hotel has 15 bungalows and 171 rooms.

The hotels offers reception, restaurant, a la carte restaurant, tavern, snack bar, room service, pool, pool for kids, pool bar, sunbeds and umbrellas, mini bar for kids, playground, health center, theater, mini market, gift shop, church, spa, massage, jacuzzi, change office, WiFi, laundry service, conference room, TV room, TV room for kids, playground tennis court, ping pong,basketball and volleyball, mini golf, parking.

Standard room : air conditioner, sat TV, phone, radio, mini bar, bathroom, hair dryer, balcony. The family room is combined room.

Food : Half board.

blue dolphin hotel 1 Sithonia  Hotels blue dolphin hotel 2 Sithonia  Hotels blue dolphin hotel 3 Sithonia  Hotels

 

Pricelist :

Blue Dolphin Hotel (4 Star Hotel) Metamorfosi – Sithonia – Halkidiki
Room Types Boarding Occupancy 28/04-31/05
01/10-22/10
01/06-30/06
01/09-30/09
01/07-12/07
20/08-31/08
13/07-19/08
Single Standard HB 1 Adult 50,00 € 69,00 € 82,00 € 110,00 €
Double Eco HB 2 Adults 69,00 € 96,00 € 110,00 € 147,00 €
Double Standard HB 2 Adults 76,00 € 105,00 € 126,00 € 165,00 €
Double Standard HB 2Ad+1Ch (3-11.99) 76,00 € 105,00 € 126,00 € 165,00 €
Double Superior HB 2 Adults 83,00 € 114,00 € 135,00 € 177,00 €
Double Superior HB 3 Adults 112,00 € 154,00 € 182,00 € 238,00 €
Double Superior HB 2Ad+1Ch (3-11.99) 83,00 € 114,00 € 135,00 € 177,00 €
Family Standard HB 2 Adults 88,00 € 122,00 € 142,00 € 181,00 €

 

SONIA VILLAGE 3* – Gerakini

5c1 116271 Sithonia  Hotels 8dfcbd57 Sithonia  Hotels a54c34933a Sithonia  Hotels

 

Screenshot 168 Sithonia  Hotels

 

 

VILLAGE MARE 4* – Metamorfossi

25966f1 6f Sithonia  Hotels 988758 d88 Sithonia  Hotels a527d484b Sithonia  Hotels

 

Screenshot 169 Sithonia  Hotels

 

 

BLUE DOLPHIN 4* – Metamorfossi

7e 7291df9 Sithonia  Hotels 98 b5a 4ca Sithonia  Hotels ca1 72be49 Sithonia  Hotels

 

Screenshot 170 Sithonia  Hotels

 

 

PORFI BEACH 3* – Nikiti

dc9 6a79e2 Sithonia  Hotels f 6d5e396 Sithonia  Hotels f 9 49 ab Sithonia  Hotels

 

Screenshot 171 Sithonia  Hotels

 

 

ATHENA PALLAS VILLAGE 5* – Akti Elias

762 7731 4 Sithonia  Hotels9dd2 d493f Sithonia  Hotels19450e2916 Sithonia  Hotels

Screenshot 172 Sithonia  Hotels

 

 

ANTHEMUS SEA BEACH HOTEL & SPA 5* – Akti Elias

6674f72741 Sithonia  Hotels 9462464a89 Sithonia  Hotels a68cf2bb84 Sithonia  Hotels

 

Screenshot 173 Sithonia  Hotels

 

 

ELEA VILLAGE 3* – Akti Elias

4e82484269 Sithonia  Hotels 1833b33979 Sithonia  Hotels 3418 15c5c Sithonia  Hotels

 

Screenshot 174 Sithonia  Hotels

 

 

PORTO CARRAS MELITON 5* – Neos Marmaras

4f5d019b57 Sithonia  Hotels 99 bba23a0 Sithonia  Hotels 847943089 Sithonia  Hotels

 

Capture1 Sithonia  Hotels

 

 

PORTO CARRAS SITHONIA 5* – Neos Marmaras

0a 84beeae Sithonia  Hotels 950f7f7954 Sithonia  Hotels f5ae85 18b Sithonia  Hotels

 

Screenshot 175 Sithonia  Hotels

 

 

LAGOMANDRA HOTEL 4* – Neos Marmaras

bdb9768670 Sithonia  Hotels de7aa34408 Sithonia  Hotels e54c30c2 Sithonia  Hotels

 

Screenshot 176 Sithonia  Hotels

 

 

DESPOTIKO APARTMENTS & SUITES 3* – Tristinika

2 729 28ba Sithonia  Hotels ca37bf3a94 Sithonia  Hotels7f e8dbd5 Sithonia  Hotels

Screenshot 177 Sithonia  Hotels

 

 

MARTHA’S HAUS 4* – Gerakini

1uato44  Sithonia  Hotels pah8b2 b t Sithonia  Hotels pl lomotm Sithonia  Hotels

 

Screenshot 178 Sithonia  Hotels

 

 

SIMEON 3* – Metamorfossi

2222221212 Sithonia  Hotels mnnonmsemm Sithonia  Hotels smmie5nnsm Sithonia  Hotels

 

Screenshot 179 Sithonia  Hotels

 

 

DANAI BEACH RESORT 5* – Nikiti

4c9z5377bz Sithonia  Hotels 564aea9c17 Sithonia  Hotels fed8f3 b7b Sithonia  Hotels

 

Screenshot 180 Sithonia  Hotels

 

 

LILLY ANN VILLAGE 3* – Nikiti

dailo alod Sithonia  Hotels n4duzrkreu Sithonia  Hotels V6ikkddiNa Sithonia  Hotels

 

Screenshot 181 Sithonia  Hotels

 

 

MAKEDNOS 3* – Nikiti

2a6949a898 Sithonia  Hotels 4ffa1ddc46 Sithonia  Hotels 380fb63215 Sithonia  Hotels

 

Screenshot 182 Sithonia  Hotels

 

 

PORTO KOUFO 3* – Porto Koufo

oefklu okk Sithonia  Hotels o ff21tel Sithonia  Hotels uooo roepl Sithonia  Hotels

 

Screenshot 183 Sithonia  Hotels

 

 

STEFANI 2* – Sarti

2c2dsccs5 Sithonia  Hotels rmoomt p m Sithonia  Hotels we11Vewwwi Sithonia  Hotels

 

Screenshot 184 Sithonia  Hotels

 

 

DIAPOROS 3* – Vourvourou

hnoilohtos Sithonia  Hotels l wl1v4a Sithonia  Hotels re2dvignga Sithonia  Hotels

 

Screenshot 185 Sithonia  Hotels

 

 

REMA 3* ‐ Vourvourou

Screenshot 186 Sithonia  Hotels

 

 

ATHORAMA 3* ‐ Nea Roda

Screenshot 24 Sithonia  Hotels

Be a Friend, Share!