ШПАНИЈА – ЛОРЕТ ДЕ МАР

ШПАНИЈА

 

Земја со богата историја, традиција и култура. Земја на фламенкото и Тапас и Сангрија. Сончева, топла и возбудлива 24 часа. Ве водиме на Коста Брава – дива обала, со стрмни избраздени карпи и небесно сино море, скриени заливи, широки песочни плажи, со борова и храстова шума во позадина. Каталонската ривирена нуди прекрасен одмор, многу атрактивни излети и незаборавни ноќи: Барселона, Маѓични фонтани, Камп Ноу, Аквариум, Фиграс, Емпуриа брава, забавниот парк Порт Авентура, Мариналенд… а вечеите исполнети со фантастични шоу програми, фестивали, голем број на дискотеки, бодега, ноќни лудории…

Ние за Вас го одбравме најголемиот и најпознатиот центар на Коста Брава – Лорет Де Мар.

+++ Гламурот на Азурниот брег: Ница, Кан, Антиб, Монако, Монте Карло и шармот на северна Италија: Венеција и Верона.

ПРОГРАМА:

1 ДЕН. СКОПЈЕ – ВЕНЕЦИЈА: Состанок на групата во 13.30ч на паркингот кај хотелот ВИП Скопје.  Поаѓање во 14.00 ч. Се патува преку гр. Премин Табановце, Србија, Хрватска, Словенија со попатни паузи. Ноќно возење.

2 ДЕН. ВЕНЕЦИЈА: Пристигнување во претпладневните часови, факултативна посета на заспаната убавица – Венеција: Пловење со брод од пристаништето Пунта Сабиони до Венеција, разглед на градот: Дуждевата палата, старата библиотека, плоштадот Сан Марко, Црквата Сан Марко, каналот Гранде, мостот Риалто… Сместување во хотел. Ноќевање.

3 ДЕН. ВЕНЕЦИЈА – ВЕРОНА – ЛОРЕТ ДЕ МАР: Појадок. Патувањето продолжува кон Шпанија со целодневна посета на Верона. Прошетка низ центарот на Верона: Плоштадите Бра, Ербе и Дел Сињори, куќата и гробот на Јулија, Арената… Слободно време за индивидуални разгледи и шопинг. Во вечерните часови поаѓање за Шпанија. Се патува покрај  Генова, Вентимиља, Сан Ремо, Ница, Перпињан со попатни паузи. Ноќно возење.

4 ДЕН. ЛОРЕТ ДЕ МАР:  Пристигнување во Лорет де Мар во претпладневните часови. Сместување во одбраниот хотел. Ноќевање.

4 – 11 ДЕН. ЛОРЕТ ДЕ МАР: Престој на база 7 ноќевања со појадок, 7 полупансиони, 7 полни пансиони во одбрана категорија на хотел. За време на престојот ќе бидат организирани бројни факултативни излети: Барселона, забавниот парк Порт Авентура, музејот на Салвадор Дали со Емпуриа Брава, Фламенко, Витешки борби, Аквариум, Пакет дискотеки и др.

 1. ДЕН. ЛОРЕТ ДЕ МАР – НИЦА: Појадок. Напуштање на собите до 10.00 ч. Слободен ден. Предлагаме факултативно – Барселона Меџик. Шопинг + следење на спектаклот на магичната фонтана – незаборавно! Поаѓање за Ница во 23.00 ч. Се патува преку Перпињан, Ним, Ноќно возење.
 2. ДЕН НИЦА: Пристигнување на Азурниот брег во утринските часови. Предлагаме факултативно посета на Антиб и Кан. Малото градче со вистински француски шмек Антиб каде се наоѓа прочуениот музеј на Пикасо, една од најголемите летно – зимски марини… Кан со својата прочуена Кроасета, Филмска палата, стариот град… Попладне сместување во хотел. Слободно попладне. Вечерта прошетка низ стариот дел на градот: Плоштадите Масена, Солеја, Катедралата, палатата на правдата. Ноќевање.
 3. ДЕН НИЦА – МОНАКО – СКОПЈЕ: Појадок. Напуштање на собите. НЕ ПРОПУШТАЈТЕ факултативен излет: МОНАКО со посета на парфимеријата Фрагонард и Казината на Монте Карло. (за патниците кои не одат на излет, поаѓањето е во договорено време со водичот од железничката станица во Ница)
 4. ДЕН. СКОПЈЕ: Пристигнување во доцните вечерни часови.

Цената вклучува:

 • Високотуристички автобус со клима, ТВ, видео
 • 7 НП , 7ПП или 7ПА во Лорет де Мар во одбрана категорија на хотел
 • 1НП на Азурен брег (Ница/Кан) хотел со 2*/3*
 • 1НП во регија Венето во хотел со2*/ 3*.
 • Наш претставник кој во Лорет Де Мар
 • Организација и придружник на патувањето

Цената НЕ вклучува:

 • Задолжително патничко осигурување
 • Факултативни излети
 • Девизен дел: 20€ се плаќаат на водичот по пристигнување во Лорет де Мар, за трошоци на аранжманот на шпанската локална агенција. (Деца 2-12 год. плаќаат по 10€, а излетот Монако за деца 2-12 е ГРАТИС)

ФАКУЛТАТИВНИ ИЗЛЕТИ: се уплаќаат првиот ден.

 • Венеција, (вклучена повратна бродска карта)
 • Монако
 • Кан
 • Барселона – разглед, Барселона – шопинг, Фигерас, Фламенко, Витешки борби, Порт Авентура, пакет Дискотека
 • Влезниците за излетите се плаќаат на лице место и не се вклучени во цената на излетот, освен каде што е наведено.

ПОВЕЌЕ ИНФОРМАЦИИ ЗА ИЗЛЕТИТЕ ВО АГЕНЦИЈА!

ХОТЕЛИ: Обезбедени се повеќе хотели во Лорет де Мар во категоризацијата од 1*,  2*, 3* и 4*. Сите хотели се во централниот градски дел на Лорет де Мар одалечени од 30-700 метра до градската плажа и плажата Феналс. Распоредот на собите по хотели е во надлежност на Шпанската агенција и хотелот. Исхраната е на база шведска маса.

 

ФОРТУНА ПРОГРАМА: Во автобускиот аранжман, предвидено е сместување според фортуна програмата : Сместување според однапред определена категорија на хотел. Имињата на хотелите се определуваат од страна на Шпанската Агенција пред самото поаѓање и за истите Организаторот нема влијание. Организаторот ја гарантира категоризацијата на хотелот во рамките на овој програм. Исхраната во сите хотели е на база шведска маса.

ФОРТУНА 2 *
Локација: 100-500 м. од плажа
Хотелски Содржини : Рецепција,Лоби, ресторан  
Опременост на соби: Скромно опремени, бања,WC, балкон (не секоја)

Screenshot 146 Spain

 

 

ФОРТУНА 3*
Локација: 100-500 м. од плажа
Хотелски Содржини : Рецепција,Лоби, ресторан, ТВ сала, кафе бар, отворен базен, клима  
Опременост на соби: ТВ, бања,WC, балкон (90%), телефон (90%), клима (90%)

Screenshot 147 Spain

 

 

ФОРТУНА 4*
Локација: 100-500 м. од плажа

Хотелски Содржини : Рецепција,Лоби, ресторан, ТВ сала, кафе бар, отворен базен, клима  
Опременост на соби: ТВ, бања,WC, балкон (90%), телефон, клима 

Screenshot 148 Spain

 

 

HOTEL CASTELLA *
Локација: 250м од плажа
Опременост на соби: бања, балкон
Хотелски содржини: бар – кафетерија, сеф (екстра)

Screenshot 149 Spain

 

 

HOTEL SANTA ANA *    www.santaanalloret.com   
Локација: 250м од плажа
Опременост на соби: бања, балкон,
Хотелски содржини:  рецепција, лоби, бар, сеф (екстра)

Screenshot 150 Spain

 

 

HOTEL MAEVA * 
Локација:  на 30м од плажа во центар на Лорет
Опременост на соби: бања, , TV сателитска, сеф (екстра)
Хотелски содржини: рецепција, бар

Screenshot 151 Spain

 

 

HOTEL DON JUAN CENTER **  www.donjuancenterlloret.com 
Локација: 200м од плажа во строг центар на пешачка зона
Опременост на соби: бања, сеф (екстра)
Хотелски содржини: ресторан, бар, базен, Wi-Fi

Screenshot 152 Spain

 

 

HOTEL NORAI  **   www.hotelnorai.com   
Локација: 200м од плажа на 100м центар 
Опременост на соби: клима, бања, WC, TV сателтиска,  сеф (екстра)
Хотелски содржини: комплетно климатизиран, лифт, 24h сервис, Wi-Fi FREE

Screenshot 21 Spain

 

 

HOTEL HAWAI MONTEVISTA ***   www.eveniahotels.com/hotelhawai  
Локација: 450м од плажа
Опременост на соби: клима, бања, TV сателитска, балкон, сеф (екстра)
Хотелски содржини: ресторан, бар, базен, игралиште за деца

Screenshot 153 Spain

 

 

HOTEL MONTANAMAR *** www.hotelmonatanamar.com
Локација: 600 м од плажа
Опременост на соби: клима, бања,  балкон, 
Хотелски содржини: ресторан, бар, базен, игралиште за деца

Screenshot 154 Spain

 

 

HOTEL LA CAROLINA *** www.hotellacarolina.com   
Локација: 200м од плажа 
Опременост на соби: клима, бања, TV сателитска, сеф (екстра) 
Хотелски содржини: Ресторан, бар, базен, солариум тераса, билијард, Wi-Fi

Screenshot 155 Spain

 

 

HOTEL COPACABANA *** www.copacabanalloret.com 
Локација: 300м од плажа
Опременост на соби: клима, балкон, сеф (екстра)
Хотелски содржини: ресторан, бар, базен, билијард, пинг понг

Screenshot 156 Spain

 

 

HOTEL SELVA MAR ***  www.hotelselvamar.com   
Локација: 400м од плажа 
Опременост на соби: клима, бања, TV сателитска, балкон, сеф (екстра)
Хотелски содржини: ресторан, бар, голем базен, базен за деца, фитнес центар, тениски терени (екстра)пинг понг, секоја вечер организирано шоу со аниматори, Wi-Fi 
Идеален за фамилии

Screenshot 157 Spain

 

 

HOTEL FLORIDA PARK ***  www.hotelfloridaparklloret.com 
Локација: на 300м од плажа 
Опременост на соби: клима, балкон, бања, WC, TV сателитска, сеф (екстра)
Хотелски содржини: ресторан, бар, базен,  Wi-Fi FREE во лоби

Screenshot 158 Spain

 

 

HOTEL FRIGOLA *** www.hotelfrigola-lloretdemar.h-rez.com   
Локација: 50м од плажа на главната улица во Лорет 
Опременост на соби: Балкон, бања, TV сателитска, 
Хотелски содржини: ресторан, бар, базен, Wi-Fi во Лоби

Screenshot 159 Spain

 

 

HOTEL MARIA DEL MAR *** www.mariadelmarhotel.com   
Локација: 300м од плажа во строг центар на Лорет
Опременост на соби: клима, бања, TV сателитска, фен,
Хотелски содржини: ресторан, бар, базен, базен за деца.  Wi-Fi FREE

Screenshot 160 Spain

 

 

HOTEL DON JUAN *** www.granhoteldonjuan.com  
Локација: 350м од плажа, на 200м од центар
Опременост на соби: Клима, бања, TV сателитска, балкон, сеф (екстра)
Хотелски содржини: ресторан, бар, ноќен клуб, 2 отворени 1 затворен базен, градина, тениски терени (екстра), пинг понг, мини клуб за деца, секоја вечер организирано шоу со аниматори, Wi-Fi

Screenshot 161 Spain

 

 

HOTEL SAVOY ***  www.hotelsavoylloret.com   
Локација: 100м од плажа Феналс, 500м од центар на Лорет 
Опременост на соби: клима, бања, фен, TV сателитска, сеф (екстра), балкон
Хотелски содржини: ресторан, бар, билијард, базен, Wi-Fi
Идеален за Фамилии

Screenshot 22 Spain

 

 

HOTEL MERCEDES *** www.hotelmercedes.com   
Локација: 250м од плажа
Опременост на соби: бања, фен, TV сателитска, сеф (екстра)
Хотелски содржини: лоби, бар, базен

Screenshot 162 Spain

 

 

HOTEL ATHENE  ***  www.athenehotels.com  
Локација: на 50м од плажа 
Опременост на соби: балкон, клима, бања, TV сателитска, сеф (екстра)
Хотелски содржини: ресторан, бар, базен,  Wi-Fi

Screenshot 163 Spain

 

 

HOTEL ATHENE  *** www.athenehotels.com  
Локација: на 50м од плажа 
Опременост на соби: балкон, клима, бања, TV сателитска, сеф (екстра)
Хотелски содржини: ресторан, бар, базен,  Wi-Fi

Screenshot 164 Spain

 

 

HOTEL ATHENE NEOS *** www.athenehotels.com  
Локација: на 30м од плажа 
Опременост на соби: балкон, клима, бања, фен, TV сателитска, сеф (екстра)
Хотелски содржини: ресторан, бар, базен,  Wi-Fi

Screenshot 165 Spain

 

 

HOTEL LA PALMERA & SPA  www.hotellapalmera.com  
Локација 150м од плажа 
Опременост на соби: клима, бања, балкон, TV сателитска, сеф (екстра)
Хотелски содржини: ресторан, бар, базен, спа центар (финска сауна, турска бања, џакузи) Wi-Fi

Screenshot 166 Spain

 

 

HOTEL MIRA MAR ****  www.metropolmiramar.com   
Локација: 30м од плажа 
Опременост на соби: клима, бања, TV сателитска, сеф (екстра)
Хотелски содржини: ресторан, бар, базен на кров со поглед на Лорет, Wi-Fi FREE

Screenshot 167 Spain

 

 

HOTEL METROPOL ****  www.hmetropol.com   
Локација: 30м од плажа, во центар на градот
Опременост на соби: клима, бања, фен, TV сателитска, мини бар, балкон (екстра)
Хотелски содржини: ресторан, бар, Wi-Fi

Screenshot 23 Spain

 

 

HOTEL MEDITERRANEAN SAND **** www.mediterraneansand.com  
Локација: на 30м од плажа
Опременост на соби: Балкон, бања, WC, клима, TV сателитска, фен, сеф (екстра)
Хотелски содржини: ресторан, бар, базен,  Wi-Fi FREE во лоби

Screenshot 3 Spain

Be a Friend, Share!